Odpusťte mi, váš Leonard - Matthew Quick (Kniha - Recenze)

3. prosince 2015 v 19:06 | Schmetti |  Knižní recenze & tipy
Znáte ty pocity smutku, nic vás nebaví, pouštíte si smutné písničky... Jednoduše depka. Horší je to ale s depresí. Deprese je dlouhobý stav, který může být doprovázen úzkostí, panikou, pocitem, že jste na světě zbytečně, nemáte sílu něco dělat, úplně všechno se vám zdá k ničemu... Někdy tyto stavy vedou k myšlenkám na sebevraždu. A přesně o tom je kniha Odpusťte mi, váš Leonard, od Matthewa Quicka, spisovatele známé knihy Terapie láskou, podle níž je natočen také film.

První vydání originálu, které se nazývá Forgive me, Leonard Peacock, vyšlo v roce 2013 a v ČR v roce 2015. Kniha je označena jako "Edice Světový Bestseller" a The New York Times, jak vidíte na obálce, píše: "Takové knihy, jako je ta Quickova, jsou nutností" - Jestli je tomu tak, zkuste se přesvědčit.

Kniha Odpustťe mi, Váš Leonard, vypráví příběh Leonarda Peacoka, mladého chlapce, který navštěvuje střední školu. Leonard slaví své narozeniny, avšak je nechce oslavit tak jako většina lidí na planetě. Je rozhodnutý, že zabije sebe a také svého ex kamaráda. Proč ho chce zabít? No, to vám bohužel neprozradím. A jak chce sebevraždu a vraždu provést? Leonard v rodině sdělil zbraň z války, pistoli P-38 bývalého nacistického důstojníka, takže si umínil, že to bude zrovna tato věc, která je oba odvede ze světa pryč. Jenže než to všechno udělá, musí poděkovat a nenápadně se rozloučit s několika důležitými lidmi. První z nich je Leonardův kamarád, starý děda a soused v jednom - Walter. S tímto nemocným stáříkem se Leonard schází skoro každý den a dívají se spolu na staré filmy. Leonard mu také pomáhá a oba se mají velice rádi. Neřeší věkový rozdíl. Druhý neméně důležitý člověk v Leonardově životě je jeho učitel, pan Silverman, který učí na střední škole o holokaustu. Pro Leonarda tento člověk znamená strašně moc. Vidí v něm vzor a něco jako svého otce. Pan učitel je pro něj velmi zajímavá osoba a obdivuje jeho chytrost. Navíc si Leonard myslí, že Herr Silverman něco skrývá, stejně jako on. Mezi důležité lidi také patří spolužák Babak, se kterým se Leo příliš nepřátelí, zato miluje Babakův talent - hraní na housle. A v neposlední řadě se musí rozloučit s mladou, nábožensky založenou dívkou Lauren, do níž se zamiloval čistě náhodou.Jak nás Leonard příběhem provází a ukazuje nám své loučení se s jeho milovanými, rozepisovat nebudu. Nechci vás připravit o zábavu během čtení, nebudu nic spoilerovat.


Kniha je velmi poutavá, psychologicky založená. Příběh je psaný v ich-formě a tak nás dokonale zavede do Leonardových hlubokých myšlenek. Zajímavé je, že během Leonardova vyprávění nakoukneme do jeho představ o budoucnosti, která se dotýká postapokalyptické tematiky. Někomu se může zdát, že je Leonard blázen, možná trochu psychopat, ale u této knížky mohu říct, že mi Leonard nevadil, nebyl mi protivný. Člověk se dokáže vcítit do jeho role a chápat, proč jedná tak, jak jedná. Vůbec není zlý, je to milý a citlivý kluk. Text ubýhá velmi svižně a nebyla chvilka, abych se nudila.


Knížku Odpusťte mi, váš Leonard, doporučuji jak mladším, tak i starším ročníkům. Pokud chcete být napnutí až do konce a zajímáte se o myšlenky vrahů a sebevrahů, neváhejte a pořiďte si ji.


Pokud bych měla najít nějaký nedostatek, byl by to ten, že bych přeci jen uvítala více popisu, více rozvedení myšlenkových pochodů, více scén, více pocitů. Někomu to může stačit, já bych přeci jen trochu přidala.


Hodnocení: 4 hvězdy z 5Oficiální informace o knize:


Matthew Quick
Odpusťte mi, Váš Leonard

Z anglického originálu Forgive Me, Leonard Peacock, vydaného nakladatelstvím Little, Brown and copany v New Yorku v roce 2013, přeložil David Petrů
Obálku zhotovila Soňa Šedivá
Redigovala Markéta Hofmeisterová
Vydala Euromedia Group, k. s. - Knižní klub, Nádražní 32, 150 00 Praha 5
v roce 2015 jako svou 1387. elektronickou publikaci

www.euromedia.cz
Knihy lze zakoupit v internetovém knihkupectví www.bux.cz

Distribuuje Wooky id 324153


Za e-knihu děkuji Ráji knih

autor recenze: Schmetti ⓒ blumensprache.blog.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 the omatipoko the omatipoko | 3. prosince 2015 v 21:20 | Reagovat

Moc dobra recenze, jsem rada ze jsem ti tu knihu poradila :-D ja tvuj knozni poradce :) :-P , vzpominam si ze jsem jela na zkousku ve vlaku a rikala tino te knizou ou nostalgie kills me :-) :-(

2 Schmetti Schmetti | E-mail | Web | 3. prosince 2015 v 21:29 | Reagovat

[1]: Hey, mám záblesk flashbackový! Myslím, žes mi i tu knížku fotila! Ach, jak se těším na ty knížky od tebe :D Zítra si na cestu vezmu Kafku od tebe, i když jsem zvědavá na Doriana!

3 stuprum stuprum | Web | 4. prosince 2015 v 2:00 | Reagovat

Nevím, jak hluboké myšlenky jsi měla na střední, ale já myslel tak akorát na chlast a holky! :)

4 Schmetti Schmetti | E-mail | Web | 4. prosince 2015 v 6:23 | Reagovat

[3]: Mně se tohle docela vyhnulo :-D

5 Lorrainee Lorrainee | Web | 8. prosince 2015 v 12:59 | Reagovat

Nah tak tohle teda cist nebudu. Cekala jsem neco jinyho, na radoby hlubokomyslny pubertaky tady mame, bohuzel, Greena.
Jesteze jsem si precetla recenzi, docela jsem se na to tesila. No nic.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

© Blumensprache.blog.cz • Design by: Schmetti / Pic by: SiviaKontakt